Numri i të vdekurve nga vullkani në Indonezi është rritur në 22

Numri i të vdekurve nga vullkani në Indonezi është rritur në 22

Bota December 05, 2023 - 14:42

Numri i të vdekurve nga një shpërthim vullkanik në Indonezi ka shkuar në 22, pasi ekipet e shpëtimit gjetën nëntë trupa të tjerë.

Kërkimet për 10 alpinistët e zhdukur në malin Marapi rifilluan të martën pasi u ndërprenë për shkaqe sigurie.

Shpërthimet e shpeshta vullkanike kanë penguar të bëjnë shpëtimin për ditë të tëra.

Ahmad Rifandi, kreu i postit të monitorimit të Marapit, në këtë agjencisë së lajmeve AFP se pesë shpërthime ishin vetëm të martën.

“Marapi është aktiv. Ne nuk mund të shohin shumë gjëra të kolonës sepse është e mbuluar nga reja,” tha ai.

Ekipet e shpëtimit i thanë BBC Neës Indonesia se ata kanë përfituar nga dritaret e qetësisë relative për të kërkuar të zhdukurit dhe përpjekjet për të kërkuar për alpinistin e fundit të zhdukurit do të rifillojnë të mërkurën.

Vullkani hodhi një re hiri 3 kiometërsh në ajër të dielën, duke mbuluar me hi fshatrat rreth.

Gjatë shpërthimit ndodheshin 75 alpinistë në zonën, shumica e tyre janë evakuuar dhe kanë marrë trajtim për djegie.

Mali Marapi, që do të thotë “Mali i Zjarrit”, është ndër më aktivët nga 127 vullkanet e Indonezisë dhe është gjithashtu i popullarizuar në mesin e alpinistëve. /klankosova