Ukraina vjen me një version të saj rreth asaj se si vdiq Alexei Navalny
Foto: Reuters

Ukraina vjen me një version të saj rreth asaj se si vdiq Alexei Navalny

Bota February 25, 2024 - 19:50

Shefi i inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës, Kyrylo Budanov thotë se është “pak a shumë e konfirmuar” se Alexei Navalny vdiq nga shkaqe natyrore – veçanërisht një mpiksje gjaku.

Dhe ky shkak i vdekjes është raportuar më parë nga mediat e kontrolluara nga shteti rus, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Duke folur në margjinat e forumit të vitit 2024 të së dielës në Kiev, Budanov thuhet se ishte dakord me këtë vlerësim.

Shumë kanë fajësuar presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen e liderit të opozitës në një burg të Arktikut, me thirrjet në rritje për një hetim të pavarur.

Trupi i figurës së opozitës ruse Alexey Navalny i është dhënë nënës së tij më shumë se një javë pasi ai vdiq, tha të shtunën zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmysh.

Navalny vdiq më 16 shkurt pas hekurave në një burg aty pranë.

Shërbimi rus i burgut tha se ai “u ndje keq pas një shëtitje” dhe “pothuajse menjëherë” humbi vetëdijen.

Familja dhe kolegët e Navalny kanë fajësuar presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen e Navalny, e cila vjen përpara zgjedhjeve presidenciale muajin e ardhshëm në Rusi.