BE-ja do të vazhdojë ta financojë UNRWA-n

BE-ja do të vazhdojë ta financojë UNRWA-n

Bota March 01, 2024 - 15:42

Komisioni Evropian do të vazhdojë të financojë agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), ndërsa hetimet vazhdojnë për përfshirjen e supozuar të 12 anëtarëve të stafit në sulmet e Hamasit në 7 tetor ndaj Izraelit.

Komisioni konfirmoi të premten në mëngjes se do të vazhdojë me pagesën prej 82 milionë eurosh të parashikuar për UNRWA në vitin 2024, me këstin e parë prej 50 milionë eurosh, që do të paguhet javën e ardhshme, shkruan euronews.

Ekzekutivi do të zotohet gjithashtu për një mbështetje urgjente shtesë prej 68 milionë eurosh për palestinezët në të gjithë rajonin, që do të paguhet përmes partnerëve ndërkombëtarë si Kryqi i Kuq dhe Gjysmëhëna e Kuqe, ndërsa shqetësimet rriten mbi ofensivën izraelite në Rripin e mposhtur të Gazës.