Shkon në 15 numri i të vdekurve dhe në 60 i të plagosurve nga një sulm me raketë ruse në veri të Ukrainës

Shkon në 15 numri i të vdekurve dhe në 60 i të plagosurve nga një sulm me raketë ruse në veri të Ukrainës

Bota April 17, 2024 - 17:38

Ka shkuar në 15 persona numri i të vdekurve nga një sulm me raketë ruse në veri të Chenihiv të Ukrainës.

Më shumë se 60, duke përfshirë tre fëmijë, u plagosën në sulmin, i cili goditi një ndërtesë tetëkatëshe në një zonë me popullsi të dendur, tha kryebashkiaku i qytetit.

Tri raketa kishin goditur ndërtesën që është afër qendrës së qytetit, thanë zyrtarët. Sulmi erdhi disa orë pas raportimeve për një sulm ukrainas në një aeroport ushtarak rus në Krime.

Kryetari i Chernihiv, Oleksandr Lomako, ka thënë se ndërtesa është goditur direkt nga njëra prej raketave, e cila kë dëmtuar disa kate, shkruan BBC,