Rusia kërkon përmbajtje pasi Izraeli sulmoi Iranin, partnerin e ngushtë të Moskës

Rusia kërkon përmbajtje pasi Izraeli sulmoi Iranin, partnerin e ngushtë të Moskës

Bota April 19, 2024 - 12:57

Rusia ka kërkuar “përmbajtje” pasi Izraeli nisi një sulm ushtarak ndaj Iranit, një vend me të cilin Kremlini ka një partneritet të ngushtë strategjik.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha gjatë një telefonate me gazetarët të premten se Rusia po “studion” detajet e sulmit dhe se do të ishte “e parakohshme të komentohej” derisa natyra e tij të bëhet e qartë.

“Në çdo rast, pavarësisht se çfarë, ne vazhdojmë të mbrojmë përmbajtjen nga ana e palëve dhe refuzimin e veprimeve që mund të provokojnë një përshkallëzim të mëtejshëm të tensionit në një rajon kaq të vështirë”, shtoi Peskovi, raporton CNN.

Rusia është mbështetur në armët iraniane gjatë pushtimit të saj të vazhdueshëm të Ukrainës, duke synuar shpesh qytetet ukrainase me dronët Shahed të prodhuar nga Irani.

Dy kombet kanë një partneritet të ngushtë; Moska ka blerë prej vitesh drone dhe raketa balistike nga Irani, ndërsa i ofron Teheranit investime dhe tregti. /Klankosova