SHBA dorëzon mbi 569 tonë ndihma humanitare në Rripin e Gazës

SHBA dorëzon mbi 569 tonë ndihma humanitare në Rripin e Gazës

Bota May 21, 2024 - 22:13

Mbi 569 tonë ndihma humanitare janë dorëzuar në Rripin e Gazës përmes një porti të përkohshëm të ndërtuar nga SHBA-ja, sipas një njoftimi të ushtrisë amerikane.

Porti i përkohshëm po shërben si një qendër për dërgimin e furnizimeve me ndihma për të përmbushur nevojat urgjente të popullit palestinez pasi vetë Gaza nuk ka një port mjaft të bollshëm për anije mallrash më të mëdha.

Dërgesat e ndihmës së parë mbërritën të premten në territorin bregdetar të prekur nga konflikti.

Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM) tha sot në një postim në platformën e mediave sociale X, se deri më tani në Gaza kanë mbërritur 569 tonë ndihma humanitare përmes portit nga donatorë, përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bashkimi Europian.

Sipas deklaratave të mëparshme të Pentagonit, rreth 90 kamiona në ditë fillimisht do të arrijnë në Rripin e Gazës përmes portit. Në një fazë të mëvonshme, priten deri në 150 ngarkesa kamionësh në ditë.

Mungesa e furnizimeve bazë ka çuar në një krizë humanitare në Rripin e Gazës, mbi 7 muaj pas fillimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit./abcnews.al