Katër të vdekur dhe 16 të plagosur pas shembjes së një ndërtese në Majorka të Spanjës

Katër të vdekur dhe 16 të plagosur pas shembjes së një ndërtese në Majorka të Spanjës

Bota May 24, 2024 - 09:09

Katër persona kanë humbur jetën dhe 16 të tjerë janë plagosur pasi një ndërtesë u shemb në një plazh në Majorka të Spanjës.

Bëhet e ditur se shtatë prej të plagosurve nga shembja e lokalit Medusa janë në gjendje shumë të rëndë.

Siç raportohet, zjarrfikësit janë parë duke u larguar nga ndërtesa me barela ndërsa ambulancat pritnin jashtë.

Policia lokale ka njoftuar se rasti është nën hetime.

Image

Edhe kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se ai po e monitoronte nga afër situatën dhe qeveria e tij do të jetë e gatshme të vendosë “të gjitha mjetet dhe personelin” në ndihmë.

“Dua të dërgoj ngushëllimet e mia për familjet e të ndjerëve dhe shërim të shpejtë për të lënduarit”, tha Sanchezi.

Ndërkohë, presidentja e ishujve Balearik ku bën pjesë edhe Majorka, Marga Prohens, tha se ishte “tronditur” kur dëgjoi për shembjen.

“Gjithë përzemërsinë dhe ngrohtësinë time për familjet e katër personave që humbën jetën në këtë incident tragjik dhe u uroj shërim të gjithë të lënduarve”, tha Prohens.