Izraeli sulmon Libanin me një armë që rrallë është e përdorur nga shekulli i 16-të

Izraeli sulmon Libanin me një armë që rrallë është e përdorur nga shekulli i 16-të

Bota June 13, 2024 - 21:32

Ushtarët izraelitë në kufirin me Libanin kanë përdorur një katapultë të përdorur rrallë nga forcat ushtarake që nga shekulli i 16-të.

Trebuchet, një krah rrotullues me një hobe të lidhur për të lëshuar një predhë, u përdor për të lëshuar një top zjarri nga Izraeli drejt territorit libanez, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit kishin thënë se katapulta ishte “një nismë lokale” dhe nuk “kishte hyrë në përdorim të gjerë”.

Thuhet se trebuchet ka të ngjarë të përdorej për të djegur shkurre për ta bërë më të lehtë për forcat izraelite të identifikonin militantët që përpiqeshin të arrinin në kufi. IDF nuk i komentoi këto pretendime.

Pamjet e katapultës në veprim u postuan për herë të parë në rrjetet sociale të mërkurën.

Ndërsa ka pasur raporte për katapultë që janë përdorur nga protestuesit ukrainas në 2014 dhe rebelët sirianë në 2013, ato filluan të humbin rëndësinë ushtarake “pas shfaqjes së artilerisë moderne të barutit në shekullin e 15”, sipas Enciklopedisë Britannica.