Moti ekstrem godet Evropën me nxehtësi rekord dhe stuhi të forta

Moti ekstrem godet Evropën me nxehtësi rekord dhe stuhi të forta

Bota June 20, 2024 - 09:07

Moti ekstrem vazhdon të bëjë “kërdinë” në Evropë, ku temperaturat e larta dhe stuhitë e forta po prekin rajone të ndryshme.

Në këtë drejtim, shkruan Euronews, Serbia aktualisht po përjeton valën e parë të të nxehtit të sezonit, me temperatura që pritet të rriten në të gjithë vendin.

Parashikimet parashikojnë se merkuri mund të arrijë deri në 40º C këtë javë për shkak të një anticikloni të avancuar nga Afrika.

Në Rumani banorët e Bukureshtit po përballen me një tjetër valë të nxehti që nga e mërkura kur temperaturat u rritën në rreth 40º C në pjesën jugore të vendit.

Vapa e fortë e ktheu kryeqytetin rumun në një “skenë verore”, me shumë banorë që kërkojnë freskim në një liqen lokal dhe në burimet e parqeve, duke i dhënë qytetit një ambient tropikal.

Në pjesën tjetër, në Gjermani, stuhi dhe moti i keq goditën disa pjesë të Saksonisë të martën.

Në distriktin e Meissenit, erërat e forta ngritën alarmin, me raportime për një tornado të mundshme në qytetin e Groditz.

Moti i ashpër në vendin pritës të “Euro 2024” shkaktoi dëme të konsiderueshme, duke shkatërruar linja të shumta të energjisë dhe duke dëmtuar çatitë.

Copernicus, agjencia e monitorimit të klimës së Bashkimit Evropian, raportoi në fillim të muajit se maji i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar në botë. Sipas të dhënave të tyre, ky shënoi muajin e dymbëdhjetë radhazi të nxehtësisë rekorde.