Sulmi vdekjeprurës në Krime, Rusia bën përgjegjëse SHBA: Furnizoi me armë Ukrainën

Sulmi vdekjeprurës në Krime, Rusia bën përgjegjëse SHBA: Furnizoi me armë Ukrainën

Bota June 23, 2024 - 20:23

Rusia tha të dielën se Shtetet e Bashkuara ishin përgjegjëse për një sulm ukrainas në gadishullin e Krimesë të aneksuar. Sipas autoriteteve ruse, pesë raketa të furnizuara nga SHBA vranë të paktën pesë persona, përfshirë tre fëmijë dhe plagosën 124 të tjerë.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se katër nga raketat e Sistemit Raketor Taktik të Ushtrisë (ATACMS), të pajisura me koka të grumbulluara, u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe municioni i një të pesti shpërtheu në ajër.

Ministria tha se specialistët amerikanë kishin vendosur koordinatat e fluturimit të raketave në bazë të informacionit nga satelitët spiun të SHBA, që do të thotë se Uashingtoni ishte drejtpërdrejt përgjegjës.

“Përgjegjësia për sulmin e qëllimshëm me raketa ndaj civilëve të Sevastopolit është mbi të gjitha nga Uashingtoni, i cili i furnizoi këto armë Ukrainës, dhe nga regjimi i Kievit, nga territori i të cilit u krye ky sulm”, tha ministria.

Shtetet e Bashkuara filluan furnizimin e Ukrainës me raketa ATACMS me rreze më të gjatë veprimi, të cilat kanë një rreze veprimi 300 km, në fillim të këtij viti. /abcnews