IDF konfirmon vdekjen e një ushtari të marrë peng nga Hamasi

IDF konfirmon vdekjen e një ushtari të marrë peng nga Hamasi

Bota June 24, 2024 - 23:48

Ushtria izraelite ka konfirmuar vdekjen e një ushtari të mbajtur peng nga militantët palestinezë në Rripin e Gazës për gati nëntë muaj.

Në një deklaratë të veçantë, Forumi për Pengjet dhe Familjet e Zhdukura tha se Mohammad Alatrash në fakt u vra gjatë sulmit të tetorit në Izraelin jugor dhe se trupi i tij mbahej nga militantët e Hamasit.

Autoritetet izraelite kishin konfirmuar më parë se Alatrash, një rreshter major në Njësinë e Gjurmimit të Beduinëve të ushtrisë izraelite, ishte marrë peng më 7 tetor.

“Forumi Familjar do të vazhdojë të mbështesë dhe të qëndrojë pranë familjes gjatë kësaj kohe të vështirë dhe derisa eshtrat e tyre të kthehen në Izrael”, thuhet në një deklaratë.

Vdekja e Alatrash e çon numrin e të vdekurve nga sulmi i Hamasit në 1,195. /abcnews