Në kërkim për tentativë vrasjeje në Bullgari, arrestohet në Durrës 61-vjeçari nga Kosova

Në kërkim për tentativë vrasjeje në Bullgari, arrestohet në Durrës 61-vjeçari nga Kosova

Kronika May 22, 2024 - 11:38

Një shtetas shqiptar i Kosovës është arrestuar në Portin e Durrësit për llogari të autoriteteve ligjzbatuese bullgare.

61-vjeçari me inicialet Z. H., është shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi akuzohet në Bullgari për tentativë për vrasje dhe për vjedhje në rrethana rënduese.

Autoritetet shqiptare po vijojnë bashkëpunimin me homologët bullgarë për ekstradimin e këtij shtetasi.

“Si rezultat i intervistimeve të detajuara dhe verifikimeve të tjera të kryera me qëllim parandalimin e lëvizjes së kundërligjshme të shtetasve që janë të shpallur në kërkim, si dhe për parandalimin dhe goditjen e krimeve kufitare, Policia e PKK Port Durrës, pas shkëmbimit të informacioneve ndërmjet Interpol Tiranës dhe Interpol Sofias, ndaloi dhe arrestoi provizorisht, me qëllim ekstradimin në Bullgari, shtetasin kosovar Z. H., 61 vjeç.

Ky shtetas, i dënuar më parë në Bullgari, është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet e këtij shteti, pasi i është caktuar masë sigurie “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja”, mbetur në tentativë, dhe “Vjedhja në rrethana rënduese””, njofton policia.