Infektuar: 15472
Shëruar: 13278
Vdekur: 622
Ndarja e çmimeve “Oscar” shtyhet për prill të 2021-ës

Ndarja e çmimeve “Oscar” shtyhet për prill të 2021-ës

Kultura June 16, 2020 - 08:57

Akademia e Shkencave dhe e Arteve në Shtetet e Bashkuara ka njoftuar se ka shtyrë ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Oscar” për 25 prill të vitit të ardhshëm, nga 28 shkurti kur ishin bërë planifikimet fillestare.

Pandemia me koronavirus ka mbyllur shumë teatro në gjithë botën, si dhe ka ndalur prodhimin e filmave të rinj.

Kjo Akademi ka shtyrë edhe datën e afatit të fundit të dërgimit të filmave, që mund të garojnë për këto çmime, nga 31 dhjetori i këtij viti në 28 shkurt të 2021-ës.

“Shpresa jonë për shtyrjen e afatit të aplikimit është që t’u ofrojmë fleksibilitet regjisorëve në përfundimin e filmave të tyre, pa i ndëshkuar për diçka që është jashtë kontrollit të secilit”, ka thënë presidenti i Akademisë David Rubin dhe shefja ekzekutive Dawn Hudson.

Ndalja e incizimit të filmave ka shtyrë shumë regjisorë që të pezullojnë planet për publikim të projekteve të tyre këtë vit.

Kjo është vetëm hera e katërt në historinë 93-vjeçare të ndarjes së këtyre çmimeve që data e ceremonisë është ndryshuar; më 1938-n për shkak të vërshimeve në Los Anxhelos, më 1968-n për shkak të vrasjes së liderit për të drejtat civile, Martin Luther King Jr. dhe më 1981-n pas tentim vrasjes së presidentit të atëhershëm amerikan, Ronald Regan. /REL