Infektuar: 15472
Shëruar: 13278
Vdekur: 622
Vdes aktori Fuat Boçi

Vdes aktori Fuat Boçi

Kultura July 21, 2020 - 09:46

Aktori i mirënjohur nga Fieri, Fuat Boçi, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Aktori i qindra roleve ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në qytetin e Fierit dhe varroset sot në orën 12:00, raportojnë mediet në Shqipëri.

Fuat Boçi u lind në vitin 1931 në Voshtinë dhe në vitin 1938 familja e tij u shpërngul në Fier.

Boçi ka marrë pjesë në rreth 160 premiera, duke luajtur mbi 600 role.

Krahas varietesë, ka luajtur shumë role edhe në pjesë për fëmijë, sikurse në Teatrin e Kukullave të Qytetit.

Fuat Boçi mban titullin “Qytetar nderi i Fierit” dhe “Artist i merituar”. /Ora News/