Vdes artisti Mentor Ejupi, i njohur si “Toro”

Vdes artisti Mentor Ejupi, i njohur si “Toro”

Kultura March 30, 2023 - 18:11

Ka ndërruar jetë piktori Mentor Ejupi, i njohur si “Toro”.

Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi, publicisti Halil Matoshi, i cili ka treguar se me të ndjerin ishte njohur në “Zëri”, i cili krijonte karikatura në vitet e rezistencës siç e quajti ai, antifashiste.

Njoftimi i plotë i Matoshit, pa ndërhyrje:

Lamtumirë Mentor Ejupi-TORO

1.

Paska vajtë në amshim Mentor Ejupi-TORO, shoku ynë i rinisë. U njohëm në “Zëri”, në vitet e rezistencës antifashiste 1988-1991. Mentori ishte në fillimet e tij p’ej artisti karikaturist, zhanër që nuk iu nda kurrë, edhe pse iu përkushtu pikturës. Piktori i monumentales, Mentor Ejupi jetonte në Hamburg të Gjermanisë.

2.

U dëgjuem përmes telefonit dhe u çmallëm, vitin e kaluem (ramë në lidhje mas 30-vjetësh përmes Besmirit, djalit të vllaut tèm); Ramë dakord me m’i dërgue dy fanela me portretin e Gjergj Kastriotit, të punueme p’ej vet atij, por kurrë nuk i mora.

Vdekja ia behu papritmas.

Lajmi për ikjën e Toro-s ishte më i shpejt se porosia që e prisja nga ai.

Lajm tronditës.

Mentori u shndrru në ngjyrat e Perëndimit të diellit të vendlindjës së tij.

Adios amigo!

Pusho në paqe të pasosun shok!

—————————————————

Photo 2. Karikatura jème bâ nga Toro, 1990.

Photo 3. …dhe fanelat e bâmë nga ai.