Sonte eklipsi i parë i këtij viti dhe dy planetë pothuajse përplasen

Sonte eklipsi i parë i këtij viti dhe dy planetë pothuajse përplasen

Kuriozitete April 30, 2022 - 08:05

Eklipsi i parë i këtij viti do të ndodhë sonte, por se do të jetë i dukshëm vetëm në pjesë të caktuara të botës.

Eklipsi i pjesshëm diellor më 30 prill do të ndodhë në një nga zonat më pak të populluara të planetit, kryesisht në Antarktidën, Paqësorin Jugor dhe Oqeanet Jugore, shkruan Space.

Këtë vit, njerëzit në Tokë do të përjetojnë katër eklipse: dy të diellit dhe dy të hënës. E para prej tyre është një eklips diellor që do të ndodhë të shtunën.

Është interesante se ky eklips i pjesshëm diellor i 30 prillit do të përfshijë të dytën nga dy hënat e reja në muajin prill, ajo që në gjuhën e folur njihet si “Hëna e Zezë”.

Por, sonte mund të shihni dy nga planetët më të shndritshëm të sistemit diellor pothuajse duke u prekur.

Sipas BBC-së, Venera dhe Jupiteri do të jenë miliona milje larg njëri-tjetrit, por nga Toka do të duken afër përplasjes.

Kjo lidhje planetare ndodh çdo vit, por këtë vit ato do të duken shumë më afër se zakonisht dhe i njëjti spektakël nuk do të ndodhë më kështu deri në vitin 2039.

Pas të shtunës, të dy planetët do të shkojnë në rrugët e tyre të ndara ndërsa do të largohen në ditët në vijim.

“Është shumë emocionuese për astronomët dhe është një mundësi vërtet e shkëlqyer që njerëzit të dalin dhe të shikojnë,” shpjegon shkencëtari i hapësirës dhe shefi i yjeve në Shoqatën për Astronominë Popullore, Lucie Green.

Çfarë është një lidhje planetare?

Një lidhje është kur dy planetë shfaqen afër njëri-tjetrit ose edhe duke prekur në qiellin e natës së Tokës.

Në ditët deri të shtunën, Venusi dhe Jupiteri janë bashkuar gradualisht në qiell.

Orbita aktuale e planetëve është rreth 430 milionë kilometra larg njëri-tjetrit, por shtrirja e tyre që shihet nga Toka jep iluzionin se ata janë duke u përplasur. /klankosova