Infektuar: 56118
Shëruar: 49432
Vdekur: 1411
Ecja buzë detit, 9 përfitimet për shëndetin

Ecja buzë detit, 9 përfitimet për shëndetin

Lifestyle August 11, 2020 - 19:50

Në fakt ka disa të mira të të ashtuquajturës “ecje anës detit”.

Përveç se të merrni diell, të laheni, të relaksoheni dhe të luani, në plazh mund të bëhen edhe shumë aktivitete të tjera si për shembull të ecni këmbë zbathur në rërë, gurë apo në ujë.

Jo vetëm që është diçka shumë e këndshme por dhe e shëndetshme.

Në fakt ka disa të mira të të ashtuquajturës “ecje anës detit”.

Të ecni pa këpucë në rërë lejon këmbët të lëvizin në mënyrë natyrale dhe të stimulojë qarkullimin e gjakut.

Është mirë që këtë ecje ta bëni kur temperaturat nuk janë shumë të larta si për shembull herët në mëngjes apo në darkë vonë.

Por cilat janë të mirat e tjera?

Digjni shumë kalori dhe pa shpenzuar asgjë.

Ecja në plazh ju ndihmon për të shkarkuar tensionin.

Furnizoheni me vitaminë D.

Të ecni zbathur në plazh është mirë për të forcuar muskulaturën.

Të ecni zbathur në breg të detit masazhoni tabanin e këmbës.

Eksfolioni lëkurën.

Luftoni fryrjen e këmbëve.

Mbusheni me energji pozitive.

Ju kthehet humori i mirë.