Truket që do ta bëjnë grimin tuaj të qëndrojë më gjatë në fytyrën tuaj

Truket që do ta bëjnë grimin tuaj të qëndrojë më gjatë në fytyrën tuaj

Lifestyle June 16, 2024 - 07:36

Shumica e kalon hapin e parë

Me siguri ju ka ndodhur një herë që grimi që keni vënë në fytyrë në mëngjes të “zhduket” ose të shlyhet plotësisht pas disa orësh. Të gjitha përpjekjet që i keni bërë për t’u dukur perfekt fshihen dhe përfundoni sikur nuk keni bërë asgjë.

Kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë të lexoni këshillat tona që me siguri do t’ju ndihmojnë të shmangni këtë problem.

Tani e tutje, nuk do të duhet të shqetësoheni shumë për grimin tuaj, sepse ai do të jetë aty, ashtu siç ishte disa orë më parë kur e keni aplikuar për herë të parë.

1. Bëni një piling fytyrës suaj

Hiqni butësisht qelizat e vdekura nga lëkura e fytyrës me ndihmën e një doreze ose ndonjë lecke tjetër të butë dhe preparate për piling, transmeton Telegrafi.

2. Më pas aplikoni krem hidratues

Për të mos u gjetur në një situatë që lëkura juaj të zhvishet së bashku me pudrën, por edhe për ta ushqyer mjaftueshëm pas pilingut, shpërndajeni me një krem hidratues që ka një formulë të lehtë – edhe nëse keni lëkurë të yndyrshme. Pas aplikimit të kremit, prisni disa minuta që lëkura ta përthithë plotësisht.

3. ‘Primer’-i

Nëse dëshironi që grimi juaj të zgjasë shumë, atëherë duhet të përdorni një primer. Primeri do t’i shtojë pluhurit funksionin e një pengese mbrojtëse, kështu që kur lëkura juaj bëhet e thatë ose e yndyrshme gjatë ditës, nuk do të lejojë që gjithçka të “shkrihet”.

4. Kontrolloni pudrën

Formulat pa vaj zgjasin më shumë kur aplikohen në fytyrë, por nëse fytyra juaj është e thatë, është më mirë të përdorni një bazë që ka veti hidratuese. Pra, zgjidhni gjithmonë një pluhur të lëngshëm ose krem, në mënyrë që të shmangni krijimin e njollave.

5. Përdorni dy skuqje

Kjo teknikë quhet “sandviç” – kur aplikoni krem blush më parë, dhe blush pluhur pas aplikimit të pudrës. Në këtë mënyrë do ta mbani ngjyrën në vend gjatë gjithë ditës. Është mirë të përdorni një skuqje në nuancë portokalli dhe një tjetër në ngjyrë rozë për të krijuar efektin e një skuqjeje natyrale.

6. Aplikoni buzëkuqin në shtresa

Për buzët që do të kenë akoma ngjyrë pasi të keni pirë kafe, duhet të krijoni ngjyrë të fortë në shtresa. Për këtë do t’ju duhet një pudër e lirshme, një buzëkuq dhe një laps në një ngjyrë të ngjashme. Fillimisht aplikoni pak pluhur në gur mbi buzë, më pas kornizojeni linjat e jashtme të buzëve me laps. Gjithashtu mbushni të gjitha buzët me laps dhe më pas aplikoni buzëkuqin në fund.

7. Vendosni hijen mbi eyeliner

Në mënyrë që një vijë e vizatuar në mënyrë perfekte në qepallat tuaja të zgjasë gjatë gjithë ditës, vendosni pak hije sipër saj për të rregulluar eyelinerin.

8. Përdorni bojë për vetulla të papërshkueshme nga uji

Kjo është mënyra më e mirë për të shmangur “sytë rakun” për shkak të heqjes së maskarës. Nëse rimel i papërshkueshëm nga uji ju thahen shumë qerpikët, aplikojeni atë si një kalim përfundimtar, mbi maskaranë klasike që përdorni zakonisht.

9. Fiksoni grimin

Gjithmonë rregullojeni grimin në fund – me një llak ose pudër të lirshme. Kjo do të krijojë një pengesë midis pudrës bazë dhe ndikimeve të jashtme, kështu që pjesa kryesore e grimit do të zgjasë më gjatë në fytyrën tuaj.

10. Mos e prekni fytyrën me duar

Ju ndoshta e bëni këtë pa vetëdije, por gjatë ditës sigurisht që prekni fytyrën për arsye të ndryshme. Por prekja e fytyrës mund të heqë pjesën më të madhe të grimit dhe të prishë pamjen tuaj. Përqendrohuni pak në lëvizjet tuaja dhe kontrolloni duart tuaja.