Infektuar: 70185
Shëruar: 313132
Vdekur: 1616
Pas Harvey Weinstein, aktorja Asia Argento akuzon edhe regjisorin Rob Cohen për përdhunim

Pas Harvey Weinstein, aktorja Asia Argento akuzon edhe regjisorin Rob Cohen për përdhunim

Showbiz January 25, 2021 - 17:29

Aktorja dhe regjisorja Asia Argento ka akuzuar regjisorin e “The Fast and the Furious” dhe të “xXx”, Rob Cohen, për agresion seksual.

Ajo tha për mediat italiane se Cohen e kishte përdhunuar pasi e kishte detyruar më parë të pinte GHB, një lloj droge e lidhur me sulmet seksuale. Një zëdhënës i regjisorit Cohen, e konsideroi pretendimin e Argentos si kategorikisht të rremë e madje shokues. Sipas tij, Argento dhe Cohen kanë patur një marrëdhënie të shkëlqyer pune dhe se vetë regjisori Cohen e konsideronte aktoren një mike.

Argento pretendon se agresioni ka ndodhur ndërsa po xhirohej filmi aksion xXx në 2002 me Vin Diesel dhe Samuel L. Jackson. “Në atë kohë, unë nuk e dija ekzaktësisht se çfarë kishte ndodhur. U zgjova në mëngjes e zhveshur, në krevatin e tij”, tha Argento për mediat italiane.

Akuzat, janë përfshirë edhe në autobiografinë e Argentos, Anatomy of a Wild Heart, që do të publikohet në Itali më 26 janar. Argento ishte një nga të parat që akuzoi për përdhunim producentin e Hollywood-it Harvey Weinstein, tashmë të dënuar, dhe e bëri këtë në një interviste për the New Yorker në 2017. Por më pas, ajo u gjend vetë nën akuza për agresion seksual, në 2018, nga aktori amerikan Jimmy Bennett, në një rast që u zgjidh pasi ish partneri i saj, Anthony Bourdain, i pagoi Bennet 380 mijë dollarë pas akuzave që nga vetë Argento u konsideruan të rreme. Sidoqoftë, edhe Cohen nuk është krejt i pastër. Në 2019 ai u akuzua në shtyp për agresion seksual ndaj një viktime, emri i të cilës nuk u bë publik. Më herët, ai ishte përballur me akuza të ngjashme nga vetë e bija, Valkyrie Weather, që e akuzonte se e kishte bezdisur kur ishte fëmijë./Top Channel