Për herë të parë një shqiptare zgjidhet anëtare jurie në “Miss USA”

Për herë të parë një shqiptare zgjidhet anëtare jurie në “Miss USA”

Showbiz September 26, 2023 - 19:15

Bukuroshja shqiptare me famë botërore, Emina Cunmulaj, do të jetë anëtare jurie në kompeticionin e bukurisë në Amerikë “Miss USA 2023”.  Këtë rol të rëndësishëm e ka njoftuar faqja zyrtare e “Miss USA 2023” në llogarinë e saj në Instagram.

Krahas fotos së modeles së njohur, bëhet dhe një prezantim për karrierën e saj dhe veprat humanitare, që ka realizuar.

“Emina Cunmulaj-Nazarian, një supermodele e arrirë shqiptaro-amerikane, katapultoi famë në moshën 15-vjeçare duke fituar Elite Model Look Jugosllavi në vitin 2001. Ajo bashkëpunoi me ikona të modës si Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld dhe Dolce & Gabbana, duke zbukuruar kopertinat e Vogue, Marie Claire, dhe më shumë. 

Që nga viti 2019, Emina ka qenë një figurë e spikatur në Harvard dhe në Universitetin e Miçiganit, duke dhënë leksione për filantropinë.

Ajo themeloi Fondacionin Emina’s Hand, shërben si COO dhe anëtare e bordit në Fondacionin Fundjavë Ndryshe, mbështet edukimin përmes Fondacionit Nazarian Family, mban një vend në bord në Fondacionin Shëndetësor Baptist, duke promovuar me pasion filantropinë dhe mirëqenien e komunitetit”, thuhet në faqen e Miss USA. /abcnews