Shtëpia e Freddie Mercuryt në shitje për 30 milionë paund

Shtëpia e Freddie Mercuryt në shitje për 30 milionë paund

Showbiz February 27, 2024 - 17:07

Ish-shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury shitet për 30 milionë paund.

Garden Lodge në Kensington, në perëndim të Londrës, më parë përshkruhet nga Mercury si “shtëpia e tij në Londrën qendrore”.

E ndërtuar në stilin neo-gjeorgjian në vitin 1907, shtëpia përfshin një dhomë ngrënie, një dhomë zhveshjeje, një bar, bibliotekë dhe një kopsht të stilit japonez me elementë uji dhe një topiar.

Mercury e bleu shtëpinë në vitin 1980. Pas vdekjes së tij në 1991, në moshën 45-vjeçare, nga komplikimet e lidhura me SIDA-n, Mercury ia la shtëpinë shoqes së tij Mary Austin. Ajo do të vazhdonte të jetonte atje për 30 vjet. /abcnews