Ed Sheeran shpallet artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar për herë të shtatë

Ed Sheeran shpallet artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar për herë të shtatë

Showbiz June 18, 2024 - 00:48

Ed Sheeran është shpallur artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar për të shtatin vit, ndërsa artistët britanikë dominojnë një tabelë të re të hartuar nga kompania e licencimit të muzikës PPL.

Kantautori me bazë në Suffolk kryeson listën për shumicën e këngëve të dëgjuara në radio, televizion britanik dhe në vende publike.

Sheeran, 33 vjeç, ka kryesuar të njëjtën listë në shtatë raste të ndryshme, duke shitur më shumë se 150 milionë disqe në të gjithë botën që nga shfaqja e tij me albumin debutues + në 2011.

Ed Sheeran

Duke pranuar pozicionin e tij, ai tha: “Faleminderit që më emëruat artistin më të dëgjuar për vitin e kaluar”.

“Faleminderit për ekipin tim, jo vetëm për mua, por për të gjithë artistët e tjerë me të cilët punoj – jam i lumtur që ju merrni këtë njohje”.

Image

Taylor Swift

Paraqitja e tij e fundit në krye të tabelës PPL është e treta në po aq vite dhe e sheh atë duke lënë në hije yllin e popit, Taylor Swift.

Ylli britaniko-shqiptar Dua Lipa – albumi i tretë i së cilës “Radical Optimism” u publikua në maj – gjithashtu renditet në vendin e tretë.

Image

Dua Lipa

Diku tjetër DJ dhe producenti skocez, Calvin Harris, puna e të cilit përfshin bashkëpunime me Lipën, Rita Orën dhe Rihanën ndër të tjera, zë vendin e katërt.

Image

Në vendin e pestë, DJ francez David Guetta është i vetmi artist jo britanik në gjashtë vendet e para, me Sir Elton John që renditet në vendin e gjashtë. /telegrafi