Kur hidhet shorti i raundit të pestë të FA Cup?

Kur hidhet shorti i raundit të pestë të FA Cup?

Sport January 29, 2023 - 12:50
Lajmet e Fundit nga Sporti

Kupa FA 2022-23 ka filluar të nxehet ndërsa gara po hyn në fund, me disa golashënues të mëdhenj të destinuar të përkulen, ndërsa disa nga ekipet më të vogla ende ruajnë besimin në magjinë e famshme të kupës.

Meqenëse raundi i katërt do të përfundojë së shpejti, raundi i pestë, me 16 skuadrat e fundit, duket në sy dhe shorti është afër.

Pra, kur është shorti i raundit të pestë të FA Cup, “Goal” ka sjell si datat, ora.

Shorti për raundin e pestë të FA Cup 2022-23 është planifikuar të hidhet të hënën, më 30 janar.

Ai do të fillojë përpara ndeshjes finale të raundit të katërt midis Derby Countyt dhe West Hamit.

Ku të shikoni shortin e raundit të pestë të FA Cup

BBC One do të transmetojë drejtpërdrejt në The One Show shortin e raundit të pestë të FA Cup 2022-23. Programi fillon në orën 19:00. Ajo prezantohet nga ish-mesfushori i Newcastle United dhe Tottenham, Jermaine Jenas, së bashku me këngëtarin Boyzone, Ronan Keating dhe prezantuesin e televizionit uellsian Alex Jones.

Cilat skuadra janë në raundin e pestë të FA Cup?

Një total prej 16 skuadrash - fituesit nga raundi i katërt - do të paraqiten në raundin e pestë të FA Cup.

Ata do të çiftohen në tetë barazime dhe është një barazim i hapur, pa farës apo kufizime.

Tottenham

Southampton

Wrexham ose Sheffield United

Ipswich Town ose Burnley

Manchester United

Luton Town ose Grimsby Town

Derby County ose West Ham

Stoke City ose Stevenage

Blackburn Rovers ose Birmingham City

Leicester City

Sheffield Wednesday ose Fleetwood Town

Manchester City

Bristol City

Brighton ose Liverpool

Fulham ose Sunderland

Accrington Stanley ose Leeds United

Kur luhet raundi i pestë i FA Cup?

Raundi i pestë i FA Cup është planifikuar të luhet në javën që fillon më 27 shkurt.

Lojërat do të luhen gjatë gjithë javës dhe datat do të konfirmohen pasi të hidhet shorti dhe të caktohen ndeshjet. /Zeri.info