Southgate ankohet për mungesën e Rashfordit në kampin e Anglisë, pasi ai u pa në Nju York me të fejuarën

Southgate ankohet për mungesën e Rashfordit në kampin e Anglisë, pasi ai u pa në Nju York me të fejuarën

Sport March 25, 2023 - 15:39
Lajmet e Fundit nga Sporti

Gareth Southgate ofroi një vërejtje dinak për mungesat e shpeshta të Marcus Rashfordit nga kampi i Anglisë, me sulmuesin e dëmtuar së fundmi në Nju Jork.

Manchester Unitedi konfirmoi lajmin të hënën se sulmuesi në formë do të detyrohej të tërhiqej nga grupi i fundit i “Tre Luanëve” për shkak të një lëndimi.

Anglia refuzoi mundësinë për të sjellë një zëvendësues dhe ia doli mirë në mungesë të Rashfordit, me Harry Kanen që shënoi një gol rekord teksa skuadra e Southgates nisi fushatën e tyre kualifikuese evropiane me një fitore historike ndaj Italisë.

Pavarësisht fitores 2-1, trajneri i “Tre Luanëve” u ankua duke mos pasur të gjitha mjetet e tij sulmuese në dispozicion, duke u thënë gazetarëve: “Pra, për sa i përket humbjes, kur nuk e keni pasur [Rashford] aq shpesh atëherë është ndryshe nga të qenit humbje. Por pa dyshim ai ishte në formë të mirë. Mezi prisnim ta shihnim”.

Pasi është paraqitur tashmë për Unitedit 44 herë këtë sezon, duke përfshirë katër kompeticione të ndryshme, gjasat që Rashfordi të zgjidhë një problem është padyshim në rritje - diçka që shoku i tij i skuadrës në United, Raphael Varane e preku në një intervistë të fundit.

Por ndërsa mund të ishte pritur që sulmuesi do të qëndronte në Manchester për të marrë trajtim për lëndimin në fjalë, sulmuesi në vend të kësaj udhëtoi për në Nju Jork së bashku me të fejuarën Lucia Loi, ku u pa teksa Anglia po luante me Italinë.

Në të vërtetë, “The Times” raporton se kampi i “Tre Luanëve” nuk ishte në dijeni të udhëtimit në SHBA.

Nuk është gjithashtu hera e parë që Rashfordi humbet detyrën në Angli, siç aludon Southgate.

Megjithëse nuk ishte fajtor i tij, 25-vjeçari mungoi në kualifikimet e “Tre Luanëve” për Euro 2020 në mars 2019 për shkak të një problemi në kyçin e këmbës dhe nuk ishte i disponueshëm për fushatën e tyre kualifikuese për Kupën e Botës në 2021 pasi u fokusua në rikthimin e gjendjes fizike të plotë. /Zeri.info