Messit i kërkohet që të mësojë anglishten si Beckhami

Messit i kërkohet që të mësojë anglishten si Beckhami

Sport June 10, 2023 - 16:28
Lajmet e fundit nga Sporti

Futbollisti i ri i Inter Miami, Lionel Messit i është kërkuar nga prezantuesi i “Fox” Brian Kilmeade të “mësojë anglishten si David Beckham”.

Sulmuesi argjentinas vulosi një lëvizje në Ligën e Madhe të futbollit të mërkurën në një kthesë dramatike transferimi nga thashethemet që e lidhin atë me ish-klubin e Barcelonës dhe, më e rëndësishmja, me Arabinë Saudite.

Ngazëllimi me ardhjen e Messit është parë në të gjitha anët e shteteve - jo më pak në ngritjen e Miamit në ndjekësit në Instagram - pasi përfshirja e tij në MLS konsiderohet gjerësisht si një moment themelor në futbollin amerikan.

Megjithatë, Kilmeade i Fox u përpoq të ngrejë çështje me pengesën e mundshme gjuhësore të lojtarit, duke përdorur një krahasim të çuditshëm me anglezin David Beckham. 

Ai tha drejtpërdrejt në transmetim: “E vetmja gjë për të cilën shqetësohem, ai [Messi] nuk flet anglisht, dhe unë dua ta shoh atë të ulet dhe të flasë. Një gjë për David Beckham, ai mësoi të flasë anglisht për ne, me një theks, kur erdhi në moshën 32-vjeçare”.

Lëvizja e Messit në Stateside është krahasuar me transferimin e Beckhamit në LA Galaxy në vitin 2007, gjë që ndihmoi të vendosej SHBA-ja në hartë për sa i përket ligës së saj vendase. 

Megjithatë, duke qenë se ish-mesfushori i Manchester Unitedit dhe Real Madridit ka lindur në Londër dhe ka shënuar 115 paraqitje për Anglinë, krahasimi ka shkaktuar një reagim të ashpër dhe veçanërisht në media. Kilmeade që atëherë i është përgjigjur komenteve, duke pretenduar në një Tweet se ai vetëm po bënte shaka: “Kjo është qesharake - edhe një herë njerëzit nuk e kanë idenë kur po bëj shaka”. /Zeri.info