Tifozët e Man Utd të tronditur pasi Ten Hag shpallet trajneri i nëntorit në Premierligë

Tifozët e Man Utd të tronditur pasi Ten Hag shpallet trajneri i nëntorit në Premierligë

Sport December 08, 2023 - 15:45
Lajmet e fundit nga Sporti

Trajneri i Manchester Unitedit, Erik ten Hag, është zgjedhur trajneri më i mirë i muajit nëntor në Premierligë në Barclays dhe tifozët nuk u besojnë syve.

Manchester Unitedi ishte skuadra e vetme pa humbje, me një rekord të përsosur fitoresh në të tre ndeshjet e tyre kundër Evertonit, Fulhamit dhe Luton Townit. Ata ishin gjithashtu skuadra e vetme që mbeti pa gola gjatë gjithë muajit. Pavarësisht kësaj, forma e tmerrshme e skuadrës në Ligën e Kampionëve dhe trazirat jashtë fushës kanë dhënë ndjenjën se “Djajtë e Kuq” janë në krizë. Tifozët duhej të kontrollonin dy herë njoftimin zyrtar pasi nuk mund ta besonin përzgjedhjen e holandezit.

Ky është çmimi i tretë si “trajneri i muajit” për Ten Hagun pasi ai e fitoi atë në shtator 2022 dhe shkurt 2023. Mbrojtësi i tij, Harry Maguire, gjithashtu fitoi “Lojtari i Muajit” në Premirligë. Ish-kapiteni i skuadrës fitoi miratimin e trajnerit holandez, pasi ai fillimisht ishte në listën e transferimeve në verë.

Legjenda e Manchester Unitedit, Sir Alex Fergusoni, është i vetmi trajner që ka fituar çmimin prestigjioz më shumë se holandezi. Ai mori gong një rekord 27 herë për “Djajtë e Kuq”, e fundit prej të cilave erdhi në tetor 2012. /Zëri