Pas eliminimit nga Liga e Evropës, Van Dijk: Kemi nevojë për të gjithë tani për shtytjen e fundit

Pas eliminimit nga Liga e Evropës, Van Dijk: Kemi nevojë për të gjithë tani për shtytjen e fundit

Sport April 19, 2024 - 09:23
Lajmet e fundit nga Sporti

Virgil van Dijk i ka kërkuar Liverpoolit të përgatitet për “shtytjen e fundit”, pas eliminimit nga Liga e Evropës, ndërsa gara për titull në Premierligë arrin kulmin.

Liverpooli arriti një fitore 1-0 kundër Atalantës në ndeshjen e dytë të fazës çerekfinale të Ligës së Evropës, por ishte shumë pak për të përmbysur deficitin 3-0 nga ndeshja e parë në Anfield. Pas fitores, Van Dijk u ka bërë thirrje shokëve të tij të rigrupohen dhe të fokusohen në garën e fundit të garës për titull në Premierligë, duke filluar me një ndeshje kundër Fulhamit të dielën.

Duke folur për “TNT Sports” pas ndeshjes, Van Dijk tha: “Së pari, meritë për Atalantën, dëmi u bë javën e kaluar dhe ne ishim shumë të varfër. Ata patën lojën perfekte dhe e meritonin të kalonin. Ne e bëmë shumë të vështirë për veten javën e kaluar. Sot ishte një lojë e mirë, një luftë e madhe dhe ne fituam, por nuk na pëlqen. Është një përmirësim, por realiteti është se ne jemi jashtë dhe ne duhet ta kthejmë këtë shumë shpejt dhe të udhëtojmë për në Londër të dielën. Ne të gjithë kemi një përgjegjësi për të qenë të gatshëm fizikisht dhe mendërisht për të”.

“Ne kemi nevojë për të gjithë për shtytjen e fundit dhe kjo është ndjenja që kam tani. Ne u përpoqëm të [kapitalizonim golin e hershëm]. Kishim edhe disa mundësi. Ndoshta nganjëherë donim të luanim shumë shpejt dhe të gjithë ishin i prirur për të marrë të dytin dhe më pas të tretin Në përgjithësi, ishte një lojë më e mirë se javën e kaluar, por nuk ishte e mjaftueshme”.

Fitorja kundër Atalantës ndaloi serinë e Liverpoolit prej tre ndeshjesh pa fitore, e cila përfshinte një barazim kundër Manchester Unitedit, një humbje nga Atalanta në ndeshjen e parë të Ligës së Evropës dhe një humbje zhgënjyese ndaj Crystal Palaces në Premierligë. Pas humbjes shokuese ndaj Palaces, Liverpooli aktualisht pason liderin Manchester Cityt me dy pikë në tabelën e Premierligës, me gjashtë ndeshje të mbetura për të luajtur. /Zëri