Serie A do t’i ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve gjatë sezonit 2024/25

Serie A do t’i ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve gjatë sezonit 2024/25

Sport April 19, 2024 - 10:30
Lajmet e fundit nga Sporti

Premierliga pësoi një goditje të madhe në garën për një vend të pestë të Ligës së Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Sipas ESPN-së, Serie A do të ketë të paktën pesë skuadra në Ligën e Kampionëve në sezonin 2024/25, pasi të ketë siguruar një nga dy vendet shtesë në renditjen e koeficientëve të UEFA-s. Kjo pasi Roma dhe Atalanta arritën në gjysmëfinale të Europa League dhe Fiorentina kaloi në katërshen e fundit të Ligës së Evropës.

Gara e re e sezonit të ardhshëm me 36 ekipe do të shohë dy liga të shpërblehen me një vend shtesë përmes “European Performance Spots” dhe pasi Manchester City, Arsenali, Liverpooli dhe West Hami u rrëzuan të gjithë nga Liga e Kampionëve dhe Liga e Evropës respektivisht.

Dhe me Bayern Munichun dhe Borussia Dortmundin që arrijnë në katërshen e fundit të Championsit, dhe Bayer Leverkuseni që fiton një vend në gjysmëfinale të Ligës së Evropës, Bundesliga është në vendin e dytë në renditje pas Serie A.

Nëse nuk ka ndryshime në garën e koeficientit, skuadra e vendit të pestë në Serie A do të kualifikohet në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm, një pozicion që Roma e zë, me Atalantën e gjashtë në tabelë.

Nëse ndonjëra prej tyre fiton Ligën e Evropës dhe përfundon jashtë katërshes së parë në ligën e parë italiane, atëherë Serie A do të ketë gjashtë skuadra në Ligën e Kampionëve në sezonin 2024/25.

Liga e Kampionëve do të zgjerohet nga 32 në 36 skuadra sezonin e ardhshëm, në atë që njihet si një format “zviceran”. Ekipet do të luajnë tetë ndeshje në fazën kualifikuese, katër në shtëpi dhe katër jashtë, dhe tetë skuadrat e para do të kalojnë në 16-tën e fundit dhe në pozitën e nëntë deri në të 24-tin në play-off me dy ndeshje. /Zëri