Ndeshjen që e kishte në dorë, Man Utd e fiton me penallti - në finale takohet me Man Cityn

Sport April 21, 2024 - 19:32

Manchester United dhe Coventry kanë barazuar me rezultat 3-3 në kohën e rregullt dhe në vazhdime në gjysmëfinalen e FA Cup e zhvilluar në ‘Wembley’, ku fituesi i bë i ditur me penallti, e ku më të suksesshëm ishin Djajtë e Kuq.

Djajtë e kuq e nisën shumë mirë ndeshjen, duke rrezikuar të parët me Marcus Rashford, por pa sukses.

Në minutën e 23-të, Man Utd zhbllokoi sfidën duke shënuar me Scott McTominay, që gjeti rrjetën pas asistimit të Diogo Dalot për 1-0.

Pas golit u hap ndeshja dhe kishte raste nga të dyja palët, por golin e dytë e shënuan sërish Djajtë e Kuq.

Ishte Harry Maguire që gjeti rrjetën në fundin e pjesës së parë për 2-0 me një goditje me kokë.

Me të filluar pjesa e dytë, Man Utd shtoi epërsinë në 3-0 me golin e Bruno Fernandes.

Me këtë rezultat u mendua që Djajtë e Kuq vetëm se kishin siguruar fitore, por që nuk doli ashtu, pasi që Coventry u lëshua në sulm.

Ellis Simms hapi ndeshjen me një gol në minutën e 71-të për 3-1.

Nuk vonoi shumë dhe Coventry sërish arriti të shënojë, kësaj radhe me Callum O’Hare për 3-2.

Minutat e fundit, skuadra e nivelit të dytë të futbollit anglez filloi golin e barazimit.

Coventry fitoi penalti në kohën shtesë dhe Haji Wright ishte i saktë nga pika e bardhë për 3-3.

Skuadrat nuk arritën të shënonin në minutat e mbetur dhe ndeshja shkoi në vazhdime.

Kur pritej që në kohën shtesë, Manchester United të shënonte dhe të mbyllte ndeshjen, nuk ia arrite me rastet e Fernandes dhe Maguire.

Kur po zhvillohej minuta e parë e kohës shtesë të pjesës së dytë të vazhdimeve, në skenë doli Victor Torp, që shënoi për 4-3.

Por pasi goli u rishikua në VAR, u anulua për pozitë jashtë loje, duke i mbajtur në lojë Man Utd.

Pas penalltive më të suksesshëm dolën të jenë lojtarët e Man Utd që do të takohen në finale me Manchester Cityn.  /Telegrafi/