Arne Slot u tregon drejtuesve të Liverpoolit emrat e katër lojtarëve rreth të cilëve dëshiron të ndërtojë ekipin e tij

Arne Slot u tregon drejtuesve të Liverpoolit emrat e katër lojtarëve rreth të cilëve dëshiron të ndërtojë ekipin e tij

Sport May 20, 2024 - 21:45

Liverpool ka emëruar zyrtarisht Arne Slot si trajnerin e tyre të ri dhe ai ka identifikuar katër lojtarë kyç për të ndërtuar ekipin e tij.

Llogaria zyrtare X e Liverpoolit shpërndau një video të Jurgen Klopp duke krijuar një këngë për Slot në ndeshjen e tij të fundit për klubin.

Skuadra nga Merseyside më pas konfirmoi emërimin e tij, duke zbuluar se holandezi ka nënshkruar një marrëveshje trevjeçare dhe do të marrë zyrtarisht pozicionin më 1 qershor përpara sezonit 2024/25.

Burime të Daily Telegraph afër Liverpoolit janë të bindur se Slot u bë me shpejtësi zgjedhja nr. 1 e klubit pasi ish-mesfushori i Reds dhe trajneri i Bayer Leverkusen, Xabi Alonso e përjashtoi veten nga gara.

Mediumi pretendon se Darwin Nunez, Mohamed Salah, Trent Alexander-Arnold dhe Virgil van Dijk do të jenë thelbësorë në edicionin debutues të 45-vjeçarit në Ligën Premier.

Slot e identifikoi Nunezin si sulmuesin që do ta çojë ekipin përpara dhe vuri në dukje ‘atributet e tij të jashtëzakonshme’ dhe ‘e veçoi si një nga lojtarët e shumtë me të cilët është i emocionuar të punojë’.

Sulmuesi uruguaian, i cili shënoi 18 gola në të gjitha garat këtë sezon, është vënë në qendër të kritikave për paraqitjet e tij që nga transferimi i tij prej 100 milionë euro nga Benfica.

Sa i përket Salah, Alexander-Arnold dhe Van Dijk, Liverpool po planifikon të ardhmen me treshen dhe ata janë një prioritet pasi klubi kërkon një ekuilibër të përvojës dhe rinisë brenda skuadrës së tyre. /Telegrafi/