Portugalia publikon listën e futbollistëve për Euro 2024

Portugalia publikon listën e futbollistëve për Euro 2024

Sport May 21, 2024 - 16:11

Selektori i Kombëtares portugeze, Roberto Martinez e ka publikuar listën e të ftuarve për Euro 2024.

Cristiano Ronaldo do t’i prijë portugezët në Evropianin që do të mbahet në Gjermani nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Portugalia do t’i zhvillojë tri ndeshje miqësore para se të nisë Euro 2024, me Finlandën më 4 qershor, me Kroacinë më 8 të muajit që vjen dhe me Republikën e Irlandës, më 11 qershor.

Lista e lojtarëve të ftuar nga Portugalia:

Portierë

Diogo Costa (Porto), Jose Sa (Wolverhampton) dhe Rui Patricio (Roma).

Mbrojtës

Antonio Silva (Benfica), Danilo Pereira (PSG), Diogo Dalot (Manchester United), Gonçalo Inacio (Sporting CP), Joao Cancelo (Barcelona), Nelson Semedo (Wolverhampton), Nuno Mendes (PSG), Pepe (Porto) dhe Ruben Dias (Manchester City).

Mesfushorë

Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Neves (Benfica), Joao Palhinha (Fulham), Otavio Monteiro (Al Nassr), Ruben Neves (Al-Hilal) dhe Vitinha (PSG).

Sulmues

Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Al Nassr), Diogo Jota (Liverpool), Francisco Conceiçao (Porto), Gonçalo Ramos (PSG), Joao Felix (Barcelona), Pedro Neto (Wolverhampton) dhe Rafael Leao (AC Milan).