Laura Fazliu e fiton medaljen e bronztë të Botërorit

Laura Fazliu e fiton medaljen e bronztë të Botërorit

Sport May 21, 2024 - 16:40

Laura Fazliu e ka fituar medaljen e bronztë të Kampionatit Botëror të xhudos, i cili po mbahet në Abu Dhabi.

Për të bronztën, garuesja kosovare u përball me kanadezen Catherine Beauchemin-Pinard, të cilën e mposhti për ta fituar medaljen e parë në karrierë në një Kampionat Botëror.

Paraprakisht, Laura i fitoi tri meçe dhe e humbi një,  të çerekfinales.

Fazliu në xhiron e parë ishte e lirë, në xhiron e dytë ajo mposhti me Wazaari, kroaten Katarina Kristo.

Garuesja kosovare në xhiron e tretë mposhti me Wazaari dhe Ippon, garuesen ruse Dali Liluashvili.

Laura në çerekfinale humbi me Wazaari, nga garuesja e Sllovenisë Andreja Leski.

Pas asaj ndeshje ajo u kualifikua të garojë në repasazh, ku mposhti me Ippon australianen Katharina Haecker.

Për medalje të bronztë ishte më e mirë se kanadezja Catherine Beauchemin-Pinard.