Southgate shpjegon pse la jashtë Rashfordin dhe Hendersonin për Euro 2024

Southgate shpjegon pse la jashtë Rashfordin dhe Hendersonin për Euro 2024

Sport May 21, 2024 - 17:58

Trajneri i Anglisë, Gareth Southgate, ka shpjeguar pse ai ka lënë jashtë skuadrës së tij Marcus Rashfordin dhe Jordan Hendersonin për Euro 2024.

Southgate ka emëruar skuadrën e tij provizore prej 33 lojtarësh në Angli për Euro 2024, por është një lajm i keq për Rashfordin dhe Hendersonin, të cilët të dy janë anashkaluar. 

Dy lojtarët kanë qenë të rregullt nën drejtimin e Southgates, por nuk do të jenë në aeroplan për në Gjermani, me trajnerin e Anglisë që vjen me disa surpriza me përzgjedhjen e tij. 

Southgate ka thirrur pesë lojtarë pa futboll, me Jarrad Branthwaite, Curtis Jones, Jarell Quansah, Adam Wharton dhe James Trafford që të gjithë kanë marrë titullin. Luke Shaw është gjithashtu i përfshirë, por thuhet se është një “goditje e largët” pasi ai lufton për të qenë në formë pasi ishte jashtë fushës që nga shkurti.

Rashfordi është lënë jashtë pasi luftoi për formën me Manchester Unitedin në sezonin 2023-24. Sulmuesi ka shënuar vetëm shtatë herë dhe ka kontribuar me dy asistime për skuadrën e Erik ten Hag, i cili e përfundoi sezonin në vendin e tetë. 

Henderson u largua nga Liverpooli për në Al-Ettifaq në Arabinë Saudite verën e kaluar, por luftoi për t’u  vendosur në Lindjen e Mesme, duke e quajtur më pas transferimin një “gabim” dhe kaloi te Ajaxi në janar. Mesfushori ka bërë nëntë paraqitje në Eredivisie për klubin e tij të ri, por ka humbur kohë për shkak të lëndimit dhe tani do të largohet nga turneu në Gjermani.

Southgate shpjegoi vendimin e tij për të lënë jashtë Rashfordin në një konferencë shtypi. Ai u tha gazetarëve: “Këto janë sigurisht thirrje të vështira. Ju po flisni për lojtarë që janë lojtarë shumë të rëndësishëm. Me Marcus, në atë zonë të fushës, ndjej se lojtarët e tjerë kanë pasur sezone më të mira, është kaq e thjeshtë”.

Trajneri i Anglisë vazhdoi duke folur për lëshimin e Henderson: “Hendo i ka dhënë vetes çdo mundësi. Nga kampi i fundit, ai humbi pesë javë për shkak të lëndimit dhe ai nuk ka mundur të arrijë në atë ritëm që atëherë. Është një thirrje e madhe për Tre lojtarët nga hera e fundit, ai, Ben (White) dhe Marcus (Rashford) të gjithë kishin një profesionalizëm të shkëlqyer”. /Zëri