FIFA publikon renditjen e re, Kosova bie për tri pozita e Shqipëria mbetet në vendin e njëjtë

FIFA publikon renditjen e re, Kosova bie për tri pozita e Shqipëria mbetet në vendin e njëjtë

Sport June 20, 2024 - 14:04

Shtëpia botërore e sportit FIFA ka publikuar listën e përditësuar me renditjen e ekipeve kombëtareve, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pësuar rënie, ndërsa ajo e Shqipërisë ka mbetur në pozitën e njëjtë.

Pas listës së fundit të publikuar në muajin prill, FIFA ka përditësuar sot (e enjte), 20 qershor, listën e saj, pasi janë zhvilluar jo më pak se 187 ndeshje të ekipeve kombëtare, të vlefshme për kualifikimet e AFC, CAF dhe Concacaf për Kupën e Botës 2026 dhe ndeshjeve përgatitore përpara “Euro 2024” dhe “Copa America 2024”.

Megjithatë, tri pozitat e para mbeten të pandryshuara në ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Argjentina vazhdon të mbetet në pozitën e parë, e pasuar nga Franca dhe Belgjika në pozitat dy dhe tre.

Brazili është ngritur në pozitën e katërt, Anglia ka rënë në vendin e pestë, ndërsa pas tyre vijnë Portugalia e gjashta, Holanda e shtata, Spanja e tetë, Kroacia e nënta dhe Italia e dhjeta.

Megjithatë, Përfaqësuesja e Kosovës ka pësuar rënie për tri pozita në këtë renditjen e re dhe kjo vjen pas humbjes në miqësoren e qershorit nga Norvegjia me rezultat 3-0.

Dardanët tashmë gjenden në pozitën e 105 me 1203.16 pikë, teksa më parë renditeshin në vendin e 102 me 1205.85 pikë.

Image

Për dallim nga Kosova, Kombëtarja e Shqipërisë ka ‘ruajtur’ pozitën në renditjen e FIFA-s pas dy fitoreve në miqësoret e parapërgatitore për Euro 2024 ndaj Lihtenshtajnit dhe Azerbajxhanit.

Kuqezinjtë renditen në pozitën e 66-të me 1379.4 pikë, ndërsa në ranglistën e fundit kishin 1375.1 pikë. /Telegrafi

Image