PSG do të shkarkojë Leonardon pasi Mbappe vendosi të qëndrojë në “Parc des Princes”

PSG do të shkarkojë Leonardon pasi Mbappe vendosi të qëndrojë në “Parc des Princes”

Sport May 22, 2022 - 12:55
Lajmet e Fundit nga Sporti

Sipas “Goal” Paris Saint-Germain do të shkarkojë drejtorin sportive, Leonardon, pasi Kylian Mbappe rinovojë kontratën e tij me klubin francez.

Një njoftim zyrtar që pritet në ditët në vijim.

Leonardo ka shërbyer si drejtor sportiv i PSG-së për tre vjetët e fundit, duke luajtur një rol kyç në rekrutim pasi klubi ka vazhduar dominimin e tij në futbollin francez, ndërsa lufton gjithashtu për një kurorë të parë të Ligës së Kampionëve.

Kampionët e Ligue 1 po planifikojnë një verë të ndryshimeve me shumicë, megjithatë, me Leonardon në mesin e atyre që pretendohet për një largim pas një sezoni të trazuar 2021-22.

Prioriteti i parë i PSG-së ishte të lidhte Mbappe me një zgjatje të kontratës mes raportimit të interesit për shërbimet e tij nga Real Madrid.

23-vjeçari shtyu për një lëvizje në Santiago Bernabeu në 2021 dhe u sugjerua gjerësisht për t'u bashkuar me Blancos në një transferim të lirë këtë verë, por në vend të kësaj ka riafirmuar angazhimin e tij ndaj PSG-së.

Mbappe nënshkroi një marrëveshje të re në “Parc des Princes” të shtunën që e lidh atë me klubin deri në vitin 2025, por sipas “Goal” Leonardo nuk kishte ndonjë ndikim në negociatat përfundimtare.

Është raportuar se dyshja nuk ishin gjithmonë sy për sy dhe Mbappe nuk donte të vazhdonte me Leonardon në sallën e bordit, me PSG-në duke u përkulur ndaj dëshirave të tij.

PSG ka identifikuar tashmë një zëvendësues të Leonardos, ku siç bën të ditur medium i lartëpërmendur, ish-drejtori sportiv i Lille dhe Monacos, Luis Campos, ishte i pranishëm në Paris javën e kaluar dhe mund ta zëvendësojë Leonardon në “Parc des Princes”. /Zeri.info